reklama

Etika a podnikanie

Prechod „od národnej tržnej ekonomiky ku globálnemu tržnému hospodárstvu s medzinárodným finančným a výrobným systémom spôsobil zmenu, ktorá prospieva krajinám s veľkými a silnými ekonomikami a zdatnými jedincami a rozširuje priepasť medzi nimi a slabými, chudobnými krajinami a ľuďmi. Behom posledného desaťročia tieto polarizujúce sily zosilneli a vytvorili zhruba 1,3 miliardy ľudí „na periférii“, ktorí žijú za menej ako 1 dolár denne. ... Podľa Stephena Fernandese vyžaduje globálne trhové hospodárstvo globálnu etiku so spravodlivými sociálnymi pomermi slúžiacimi ľudstvu.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Tu je namieste spomenúť čo je to spravodlivosť. Prvým kritériom spravodlivosti môže byť spoločné dobro. Spravodlivosť znamená dať každému to, čo mu patrí. Jedným s prvkov spravodlivosti je všeobecné dobro, ktoré sa dotýka človeka ako osoby, ale aj spoločnosti.V trhovom mechanizme sa stretávame aj s rozdeľovaním dobier a preto mnohokrát nastáva situácia, keď zamestnávateľ, zamestnanec, obchodník spotrebiteľ nie sú spokojní. V týchto vzťahoch je veľmi dôležité nájsť strednú cestu „via media“, ktorá by urobila obe stránky spokojnými. Je to ťažká úloha, ktorá si vyžaduje ústupok s vlastných práv a to na oboch stranách cestou kompromisu. Takto by to malo vyzerať. Aby sa zachovávali práva pracovníkov, vznikli odbory. Aby sa obhajovali práva zamestnávateľov vznikli asociácie zamestnávateľov. Medzi zamestnancami a zamestnancami vzniká pnutie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj zamestnávateľ aj zamestnanec má pred sebou určité dobro, ktoré je však mnohokrát odlišné. V solídnych firmách to funguje vzájomnou dohodou a obojstrannou komunikáciou. No v mnohých súkromných firmách to tak nefunguje. Zamestnanec mnohokrát nemá žiadne práva a dobré pre neho je len to, čo je výhodné pre zamestnávateľa. Takto dochádza k permanentnému porušovaniu jeho práv, pričom sa nemá ako brániť. Ak by povedal svoj názor, ktorý by bol v rozpore z názorom zamestnávateľa automaticky by sa mohol stať pre zamestnávateľa nežiaducim. Akosi v bežnom živote vzniká v tomto vzťahu určitá štrbinka. Na tomto mieste chcem poukázať aj na porušovanie zákonníka práce a to konkrétne pri preplácaní víkendov a sviatkov, na ktoré má zamestnanec právo. Mnohí súkromní podnikatelia sú si vedomý porušovania, ale dokázali sa v tomto bode dobre kryť a tak je im to nedokázateľné. Možno by bolo dobré vymyslieť nejaké združenia, ktoré by obhajovali týchto zamestnancov, lebo mnohokrát všetko závisí od charakteru súkromného zamestnávateľa. No musím aj konštatovať, že títo súkromní podnikatelia sú neraz neetický voči iným a tak sa môže stať, že úspešný je ten, kto je najviac neetický. To, čo je dobré pre zamestnávateľa musí byť dobré aj pre zamestnanca. No žiaľ v živote to tak nefunguje. Na tomto príklade vidíme aké je dôležité byť etický a to nielen voči zamestnancovi, ale aj voči obchodným partnerom. Ak raz niekto stratí dôveryhodnosť, ťažko ju získa späť. Ak zamestnávateľ bude etický a spravodlivý, nemôže sa stať, že jeho zamestnanec bude nespokojný.Je dôležité rozmýšľať spravodlivo a eticky, lebo veľmi ľahko sa môže stať, že obrovský kapitál ostane v rukách niekoľkých ľudí. Je známe, že počet miliardárov sa neustále zvyšuje a rovnomerne s tým sa môže zvyšovať aj chudoba jednotlivcov. Môj osobný názor je taký, že už teraz je mnoho ľudí, ktorý sú veľmi zadlžení a pritom pôsobia ako by mali dostatok.

Vladimír Svetlák

Vladimír Svetlák

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šťastne ženatý mladý muž. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu